Anna Stańdo
autor
Anna Stańdo
01 września 2023
Prawo własności intelektualnej

Co oznacza symbol ® przy logo i kto może go użyć?

Symbol ® oznacza, że logo z takim znaczkiem to zarejestrowany znak towarowy. Jest to skrót od angielskiego słowa registered. Zastrzeżony znak towarowy to najsilniejsza ochrona dla marki. O tym jak zarejestrować znak towarowy pisałam TUTAJ.

Po skutecznym przejściu całej procedury rejestracji znaku towarowego Urząd Patentowy wydaje decyzję o rejestracji znaku towarowego. Otrzymujemy też wtedy świadectwo ochronne.

I dopiero wtedy możemy w legalny sposób umieścić znaczek ® obok swojego logo. Oczywiście nie jest to obowiązkowe i nie musimy tego robić.

Warto jednak pamiętać, że nie można używać tego symbolu ® do niezarejestrowanych znaków towarowych. Zgodnie z przepisami jest to złamanie prawa za które grozi kara grzywny do 5 tys. zł. Każdy, kto ma wiedzę w tym zakresie, może to zgłosić.

Mówi o tym art. 308 ustawy Prawo własności przemysłowej:

Art.  308.  [Wprowadzenie do obrotu towarów z fałszywym wyróżnikiem]

Kto wprowadza do obrotu towary oznaczone znakiem towarowym z wyróżnikiem mającym wywołać mylne mniemanie, że przedmioty te korzystają z takiej ochrony, podlega karze grzywny.

Tak jak pisałam wcześniej, nie musimy oznaczać swojego znaku towarowego symbolem ®. Dlatego też, wybierając nazwę dla swojej marki warto sprawdzić czy nie ma już takiej samej, zarejestrowanej. Można to sprawdzić w wyszukiwarkach Urzędu Patentowego (PL) czy EUIPO (EU). W sytuacji naruszenia cudzego znaku towarowego należy liczyć się w najlepszym przypadku utratą marki, ale także zapłatą odszkodowania.

Zobacz również: Jak się chronić w razie naruszenia znaku towarowego?

Niezarejestrowane znaki towarowe mogą natomiast używać symbolu ™. Jest to skrót od angielskiego słowa trademark i oznacza po prostu znak towarowy, ale niezarejestrowany. Mogą go stosować firmy, które nie zarejestrowały swojego znaku, ale używają danego znaku komercyjnie na oznaczenie swojej działalności.

Podsumowanie

Niewątpliwie symbol ® dodaje wiarygodności marce, a to głownie dlatego, że wiele osób uważa, że świadczy on o oryginalności produktu. W mojej opinii świadczy również o tym, że przedsiębiorca ma ugruntowaną pozycję na rynku i dba o swój wizerunek, między innymi właśnie poprzez rejestrację swojego znaku towarowego.  Dodatkowo, zarejestrowany znak towarowy opatrzony symbolem ® jest od razu informacją dla innych, że ten znak jest zajęty i zastrzeżony, a Ty będziesz bronił swojego prawa, nawet na drodze sądowej.

podziel się