01 września 2023
Prawo własności intelektualnej
Co oznacza symbol ® przy logo i kto może go użyć?
Symbol ® oznacza, że logo z takim znaczkiem to zarejestrowany znak towarowy. Jest to skrót od angielskiego słowa registered. Zastrzeżony znak towarowy to najsilniejsza ochrona dla marki.
01 sierpnia 2023
Prawo umów
Body leasing a praca tymczasowa
Do napisania tego artykułu zainspirowała mnie konsultacja z klientem IT, który przyszedł do mnie po drugą opinię, gdyż poprzedni prawnik powiedział mu, że to co chce zrobić to praca tymczasowa i ma ograniczenie czasowe. I w ogóle jest to raczej do prac sezonowych dla niewykwalifikowanych pracowników. Jednym słowem: nie da się. Jako, że plan działania klienta spełniał idealnie przesłanki do zastosowania body leasingu, zdziwiło mnie, że pojęcie to jest nadal tak mało znane, nawet w środowisku prawniczym.
24 marca 2023
Prawo pracy
Overemployment
Zgodnie z nowelizacją kodeksu pracy, będącą implementacją dwóch dyrektyw w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów ("work-life balance") pracodawca nie będzie mógł zakazać pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą lub jednoczesnego pozostawania w stosunku prawnym będącym podstawą świadczenia pracy innym niż stosunek pracy.
17 lutego 2023
Prawo własności intelektualnej
Jak się chronić w razie naruszenia znaku towarowego
Właściciel zarejestrowanego znaku towarowego ma sporo możliwości prawnych mających na celu ochronę jego prawa. Zwykle zaczyna się od pisma od kancelarii prawnej skierowanego do naruszyciela, a dopiero później gdy rozmowy nie przynoszą spodziewanego efektu – można zdecydować się na spór przed sądem.
25 stycznia 2023
Prawo własności intelektualnej
Licencja wyłączna a licencja niewyłączna
Twórca dzieła ma pełne oraz wyłączne prawa do swojego wytworu od momentu jego ukończenia. Oznacza to, że posiada możliwość rozporządzania swoim dziełem na tożsamych zasadach co rozporządzanie prawem własności w stosunku do rzeczy. Posiada prawo pobierania pożytków z rzeczy, a także może dokonywać czynności rozporządzających dotyczących swojego wytworu czyli sprzedać, wydzierżawić lub udostępnić do korzystania.
06 grudnia 2022
Prawo pracy
Nowelizacja kodeksu pracy – praca zdalna i badanie trzeźwości pracowników
1 grudnia 2022 roku Sejm przyjął ustawę wprowadzającą pracę zdalną do kodeksu pracy. Nad ustawą ma się jeszcze pochylić Senat. Przepisy dotyczące pracy zdalnej wejdą w życie 2 miesiące po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Przyjęta 1 grudnia ustawa reguluje również kwestie kontroli trzeźwości pracowników. Przepisy w tym zakresie mają wejść wżycie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Jak wyglądają nadchodzące zmiany i z czym będą musieli się zmierzyć pracodawcy? O tym poniżej.
archiwum
chmura tagów